Inwestycja w zakup mieszkania – wszystko o zakupie i rodzajach wynajmu

Inwestowanie w nieruchomości i zakup mieszkania jest jedną z najlepszych decyzji, jaką możemy podjąć, dysponując większymi wolnymi środkami. Decyzja taka ma wiele korzyści i przyniesie nam w ciągu następnych lat wiele korzyści. Poniżej prezentujemy krótki poradnik o inwestowaniu w nieruchomości oraz przybliżmy wszystkie najważniejsze kwestie tego zagadnienia. Odpowiadamy zatem na pytania – jakie opcje wynajmu po zakupie mieszkania mamy do wyboru, dlaczego warto inwestować właśnie w nieruchomości oraz podpowiadamy jaki rynek wybrać i jak znaleźć najlepszych możliwych lokatorów, aby wynajem mieszkania przynosił nam jedynie regularne zysk, a nie problemy i kłopoty.

Gdzie kupić mieszkanie — zalety rynku pierwotnego i wtórnego

Naszą inwestycję w nieruchomości należy rozpocząć od zapoznania się ofertami oraz decyzji, gdzie kupić mieszkania — na rynku pierwotnym czy wtórnym. Każdy z obrzynków posiada swoje plusy i zalety, które, warto wziąć pod uwagę gdy planujemy wydanie kilkuset tysięcy złotych. Plusy warto przeanalizować pod kątem typu zarabiania, jakie chcemy wdrożyć, a jeśli nie wiemy do końca, jak będziemy zarabiali w przeciągu wielu lat, warto wybrać najbardziej elastyczną i dającą najwięcej możliwości opcję.

Rynek pierwotny to rynek mieszkań nowych, które kupujemy od deweloperów i jesteśmy pierwszymi właścicielami danych mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze stanem nieruchomości. Przeważnie możemy kupić je jedynie wstępnie wykończone, a całą aranżacją wnętrza i wykończeniem możemy zajmować się samodzielnie. Daje to duże możliwości dostosowania mieszkania w odpowiednim standardzie i nie wymaga organizowania ponownego remontu mieszkania. Nowe mieszkanie to też nowy budynek oraz brak konieczności remontów w najbliższych kilkunastu latach. Deweloperzy w ramach gwarancji będą naprawiali uszkodzenia związane nieruchomością, a wszystkie nowe systemy z pewnością będą funkcjonowały jeszcze przez długi czas spawie i bezawaryjnie. Nowe nieruchomości przeważnie nie mają zarządców, a więc nie musimy płacić opłat funduszy remontowych czy kosztów związanych z obsługą nieruchomości co również wpływa na opłacalność inwestycji. Same nieruchomości na rynku pierwotnym mają najczęściej atrakcyjną lokalizację pod względem otoczenia. Nie są one zlokalizowane w centrach miast, a więc gwarantują spokój i ciszę. Otoczenie, osoby o wysokim statusie społecznym, które stać na zakup mieszkania i nowo powstała infrastruktura z pewnością wpłyną na wysoką jakość życia w takim miejscu i mogą przyciągać osoby z zasobniejszy portfelem, które chcą wynająć mieszkanie.

Rynek wtórny to rynek mieszkań używanych, które kupujemy od poprzedniego właściciela. Najczęściej jesteśmy kolejnymi właścicielami mieszkania z rzędu. Są to mieszkania, które mają od kilku — kilkunastu lat nawet do kilkudziesięciu, a nieraz są to też przedwojenne kamienice. Pierwszym plusem mieszkań z rynku wtórnego jest ich bardzo duży wybór. Decydując się na zakup takiego mieszkania, będziemy mieli do wyboru sporą ilość ofert. Będzie to duży wybór również pod względem standardu nieruchomości. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli wybrać odpowiedni typ mieszkania pod konkretny rodzaj wynajmu. Rynek wtórny to możliwość kupienia wyposażonego i kompletnego mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć zarabianie pieniędzy na nim praktycznie od razu bez czekania, które może generować dodatkowe koszty. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej znajdują się w centrach miast, dzięki czemu mieszkania takie są bardziej atrakcyjne dla wielu ludzi, którzy wynajmują je, gdyż studiują lub pracują w pobliżu. Dzięki temu możemy liczyć na dużą liczbę ofert od wynajmujących i możliwość wybrania odpowiednich lokatorów.

Wynajem krótkoterminowy, długoterminowy i na pokoje czyli rodzaje inwestycji

Inwestując w nieruchomości mamy trzy główne sposoby zarabiania na niej po jej zakupie. Jest to wynajem krótkoterminowy nieruchomości na doby, wynajem długoterminowy lokatorom oraz najem mieszkania na pokoje. Wynajem krótkoterminowy to wynajem mieszkania jako apartamenty na doby gościom. Przypomina to usługi hotelowe i w rzeczywistości na tym opiera się cały mechanizm zarabiania na nieruchomości. W tej wersji będziemy musieli przygotować mieszkanie pod wynajem w najbardziej jakościowy — porównywalny ze standardem hotelowym sposób. Następnie musimy wyposażyć całe mieszkanie, aby było gotowe do użytku od ręki i na komfortowych warunkach. Ostatnim etapem jest samodzielne znajdowanie gości np. przez dodanie swojego mieszkania do różnych portali rezerwacyjnych i promowanie oferty np. w sieci. Choć jest to najbardziej zajmujący i absorbujący ze sposobów wynajmowania mieszkań, jest on też najbardziej opłacalny. W zamian za włożony wysiłek i bieżące zajmowanie się mieszkaniem np. obsługę gości będziemy mogli zarobić nawet kilkaset złotych za jedną noc, przyjmując kilka osób w naszym mieszkaniu. Sposób ten jest przeznaczony dla osób, które mają czas i zależy im na zwiększaniu zysków.

Drugim zgoła odmiennym sposobem zarabiania na nieruchomościach jest wynajem długoterminowy. Jest on nakierowany na regularne zarabianie na nieruchomości bez naszego udziału. Miesięcznie będziemy mogli za taki wynajem zarabiać przeważnie od tysiąca do dwóch tysięcy złotych w zależności od indywidualnej sytuacji. Chcąc wynajmować mieszkania długoterminowo, warto kupować najmniejsze możliwe mieszkania, gdyż zwrot na nich jest największy i maleje wraz ze wzrostem powierzchni. Na takie mieszkania panuje też największy popyt. Warto zwrócić też uwagę na atrakcyjną lokalizację. Plusem tego sposobu wynajmu jest brak konieczności przeznaczenia znacznych nakładów czasowych. Często możemy przez wiele miesięcy nie zjawić się w mieszkaniu, przyjmując jedynie czynsz przelewem konto bankowe. Nie musimy też często szukać nowych lokatorów, a płynność wynajmu sprawia, że nie musimy obawiać się regularny zwrot nieruchomości.

Wynajem mieszkania na pokoje to trzeci i ostatni typ inwestowania w nieruchomości naszym zestawieniu. Polega on na kupieniu mieszkania w okolicy uczelni lub zakładów pracy oraz wynajmowaniu pojedynczych pokoi z częścią wspólną. Wynajem taki jest opłacalny ze względu na kupno dużego mieszkania, co przeliczeniu na metr kwadratowy jest bardziej atrakcyjne oraz wynajmie tego mieszania na mniejsze części, które dają miesięcznie większy zysk niż wynajęcie dużego mieszkania lokatorowi długoterminowo. Zysk w takiej postaci może być nawet dwa razy większy niż przy wynajmie tradycyjnym. To, co musimy zrobić, przygotowując mieszkanie do takiego typu wynajmu, to jego odpowiednia aranżacja, aby pokoje były niezależne. Mieszaninie przy wynajmie na pokoje musi być również kompleksowo urządzone, aby lokatorzy mogli z niego korzystać. W zamian za większy zysk musimy poświęcać też więcej czasu na obsługę tego mieszkania czy okresowe wyszukiwanie nowych lokatorów. Jest to złoty środek pomiędzy wynajmem długoterminowym a krótkoterminowym, który daje spory zysk i wymaga pewnego zainteresowania.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości

Istnieje wiele powodów, dla których, warto inwestować w nieruchomości. Pierwszą grupą takich powodów są te o charakterze biznesowym. Inwestowanie nieruchomości może być doskonałym sposobem na zarabianie pasywne, czyli bez jakiegokolwiek naszego zaangażowania Zwrot inwestycji z nieruchomości stoi przeważnie rocznie na poziomie kilku procent co przy dużych sumach i 10–15 latach gwarantuje pełne zwrócenie się zainwestowanej sumy. Inwestowanie w nieruchomości może być też idealnym sposobem na wejście w świat biznesu zarówno dla osób, które nigdy nie miały z nim styczności jak i sposobem na zaawansowane i złożone biznesy dla osób ze sporym doświadczeniem.

Drugą grupą plusów będą te związane samymi nieruchomościami. Kupując mieszkanie lub dom kupujemy realną i namacalną rzecz, która zawsze będzie miała pewną wartość w przeciwieństwie do indeksów giełdowych czy biznesów. Mieszkania regularnie drożeją, więc oprócz bezpiecznej lokaty kapitału zarabiamy przeważnie więcej, aniżeli wynosi inflacja rocznie. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju mieszkań oraz domów, które spełnią nasze oczekiwania. Istnieje też wiele sposobów finansowania takiego przedsięwzięcia, a inwestycja w nieruchomości może być zarówno lokatą naszego kapitału jak i sposobem na wzbogacenie się bez kapitału przy kredycie hipotecznym.

Jak znaleźć odpowiedniego lokatora do wynajmu długoterminowego

Jeśli już wiemy wszystko o zakupie mieszkania, zaletach takiego rozwiązania i wybraliśmy właściwy typ wynajmu, warto również wybrać odpowiednich wynajmujących. Są oni niejako wisienką na naszym torcie finansowej inwestycji i to od nich w dużej mierze zależy czy zarabianie na mieszkaniu, będzie miało regularny i bezproblemowy charakter. Jaki jest zatem idealny wynajmujący? Szczegóły poniżej.

Z pewnością pierwszym krokiem do wynajmu naszego mieszkania odpowiedniej osobie jest sworznie ciekawego i interesującego ogłoszenia o wynajmie. Warto przyłożyć się do jego tworzenia w nieco większy sposób, gdyż od tego będzie zależało z jak dużej grupy potencjalnych wynajmujących będziemy wybierali naszego lokatora, a to znacząco zwiększa naszą szansę na znalezienie lokatora idealnego. Należy zatem dokładnie opisać nasze mieszkanie, zrobić atrakcyjne i profesjonalne zdjęcia oraz promować ofertę na wielu portalach ogłoszeniowych, w social mediach czy w gazetach tradycyjnych.

Jeśli zbierzemy już grupę osób zainteresowanych naszą nieruchomością i zamieszkaniem w niej, warto umówić się na oglądanie mieszkania ze wszystkimi, a jeśli to niemożliwe to z jak największą ilością osób. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie poznać te osoby i wyrobić sobie pierwsze opinie na ich temat. Warto w takim momencie zapytać się również o szczegóły tj. ile osób będzie mieszkało w naszym mieszkaniu, czy osoby te posiadają zwierzęta lub na jaki okres chcą w nim zamieszkać. Warto wybierać osoby budzące zaufanie, niepoddające zwierząt, które mogą dewastować naszą nieruchomość czy takie, które są zainteresowane jak najdłuższym pobytem. Dobrym posunięciem jest też ustalenie wysokiej kaucji np. dwu lub trzymiesięcznej, a jeśli nasze mieszkanie wykończone, jest w bardzo wysokim standzie większej. W ten sposób przefiltrujemy wszystkie osoby, które nie posiadają rezerw finansowych i nie są w dobrej sytuacji finansowej, co również w pewnym stopniu świadczy ludziach.

Odpowiedz