Przeniesienie kredytu do innego banku – czy warto, kiedy i jak to zrobić?

Możliwość pożyczenia pieniędzy przez Internet i bez zbędnych formalności sprawia, że mało kto z nas nie posiada kredytu w banku. Wielu marzy o własnych czterech ścianach decydując się na kredyt hipoteczny. Jeszcze inni chcąc sfinansować zakup auta decydują się na kredyt samochodowy. Z kolei osoby mające problemy z bieżącymi wydatkami wnioskują o kredyty gotówkowe. W momencie uzyskania pomocy finansowej czujemy ulgę, ale co zrobić, kiedy raty kredytu stają się znaczącym obciążeniem dla naszego domowego budżetu?

Rozwiązaniem może być przeniesie kredytu do innego banku. Dla wielu kredytobiorców to wciąż nowość. Tymczasem opłaca się lepiej poznać ten proces, ponieważ dzięki niemu możemy uniknąć w niedalekiej przyszłości nieprzyjemnych konsekwencji. Co warto wiedzieć na ten temat? Na wszystkie najważniejsze pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Kiedy warto przenieść kredyt do innego banku?

Tan naprawdę zawsze wtedy, kiedy szukamy oszczędności. Bo kiedy inny bank oferuje nam lepszą ofertę, dzięki której będziemy mogli płacić mniejsza ratę to czemu z tego nie skorzystać? Taki ruch może znacząco wpłynąć na naszą sytuację. Po jego przeniesieniu możemy miesięcznie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Tak znaczące różnice powinny nas nakłonić do poszukania lepszych ofert u konkurencji.

Czy warto przenieść kredyt do innego banku?

Zacznijmy od tego, że do innego banku możesz przenieść zarówno jeden jak i kilka kredytów. Taka możliwość istnieje zarówno w przypadku kredytu gotówkowego jak i kredytu hipotecznego. Lepsze warunki w innej instytucji pozwolą Ci zmniejszyć ratę i odbudować domowy budżet.

Oczywiście w przypadku, kiedy posiadasz kilka zobowiązań możesz zdecydować się na ich konsolidację, czyli zastąpienie wszystkich dotychczasowych długów w jeden kredyt. Oznacza to, że zamiast płacić oddzielnie każdą z rat będziesz mógł płacić jedną i do tego niższą! Rozwiązanie to ma jednak wadę – wspomniane niższe raty spowodują, że wydłużymy okres kredytowania. W konsekwencji zwiększymy całkowity koszt kredytu, czyli zrobimy coś czego chcą uniknąć praktycznie wszyscy kredytobiorcy. Stąd też ta opcja jest do rozważenia przez każdego indywidualnie, gdyż każdy z nas ma inną sytuację.

Mimo wszystko, czy warto w każdej z powyższych sytuacji przenieść kredyt do innego banku? Niezależnie od tego czy posiadamy kredyt hipoteczny, gotówkowy czy też kilka różnych zobowiązań to taki ruch może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Bo nawet jeśli wydłużymy okres kredytowania, jak to wygląda w przypadku kredytu konsolidacyjnego, to możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Spłacając obecnie kilka rat i nie wyrabiając się z terminami na czas możemy jedynie czekać na kary. Stąd też lepiej zdecydować się na konsolidację i przeniesienie kredytów do innego banku, by nieco odetchnąć i jednocześnie zminimalizować pojawienie się nieprzyjemnych sytuacji.

Na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem nowej umowy?

Nie zawsze konkurencyjne banki mają lepszą ofertę. Dlatego też przed podpisaniem umowy warto upewnić się w kilku kluczowych kwestiach. Podstawą jest oczywiście sprawdzenie czy taki ruch wyjdzie nam na dobre i pozwoli zaoszczędzić pieniądze. A jeśli tak, to ile? Warto sprawdzić te dane na przestrzeni miesiąca i roku. Czy będziemy zmuszeni do zapłaty ubezpieczenia w nowym banku? Czy spłacając wcześniej dług będziemy obarczeni dodatkowymi opłatami? Ile wynoszą dodatkowe koszty sądowe (mowa tu o opłacie za zmianę hipoteki w księdze wieczystej)? Ile wynosi prowizja banku, w którym będziemy starać się o kredyt refinansowy?

Równocześnie nie zapominajmy, że starając się niejako o kredyt w innej instytucji finansowej prześwietli ona naszą zdolność kredytową. Zainteresuje się naszymi zarobkami, wydatkami, historią kredytową czy stabilnością zatrudnienia. Aktualnie ważna dla banku jest aktualna sytuacja finansowa potencjalnych klientów. Niekiedy spłata na czas bieżących zobowiązań może nie być wystarczającym powodem do udzielenia nam kredytu.

Konsolidacja długów w innym banku – jak to zrobić?

Jeśli sprawdziłeś już wszystkie najważniejsze kwestie i jesteś zdecydowany, by skonsolidować swoje zobowiązania w innym banku sprawdź jakie musisz spełnić wymogi, by otrzymać wsparcie finansowe. Prócz tego z pewnością będziesz musiał wypełnić odpowiedni wniosek, a w tym dostarczyć dokument potwierdzający zarobki (np. w formie zaświadczenia o zarobkach od swojego pracodawcy). Wymagane jest również przedstawienie bankowi aktualnych zobowiązań w innych instytucjach (w tym przypadku najlepiej sprawdzi się umowa kredytowa).

Konsolidacja pożyczek pozabankowych w banku – czy to możliwe?

Warto wiedzieć, że istnieją banki, w których możemy skonsolidować pożyczki pozabankowe. Maksymalne kwoty potrafią wynosić nawet 200 000 złotych! Z kolei maksymalny okres kredytowania to 10 lat. Trzy główne wymagania względem potencjalnego kredytobiorcy to ukończenie pełnoletniości, dobra zdolność i wiarygodność kredytowa.

Podsumowanie

Przeniesienie kredytu do innego banku ma swoje wady i zalety. Taką ofertę z pewnością powinny rozważyć osoby, które posiadają już zobowiązania, a ich domowy budżet może nie przetrwać kolejnego miesiąca. Kiedy realny staje się fakt, iż nie będziemy spłacać długów na czas warto sięgnąć po konsolidację. Z drugiej strony musimy liczyć się z większymi kosztami. Prócz tego w takich sytuacjach banki często wykorzystują okazję i proponują nam dodatkowe pieniądze do pożyczenia. Kredytobiorcy chętnie kuszą się na takie rozwiązanie, gdyż prócz spłacenia pożyczek i kredytów zyskują gotówkę, którą mogą wydać na swoje potrzeby. Niestety może się to później stać naszym problemem. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie przeanalizuj swoją sytuację i upewnij się, że przeniesienie kredytu do innego banku będzie dla Ciebie korzystne. Jednocześnie nie zapominaj, że zawsze możesz zacząć od spróbowania negocjacji z bankiem, w którym obecnie masz kredyty. Będąc solidnym klientem masz realne szanse na renegocjacje zobowiązania. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, by w razie problemów nie „uciekać” przed wierzycielami i starać się na bieżąco szukać odpowiednich rozwiązań dla każdej ze stron.

Odpowiedz